*21. 5. 1918 Vilém Heckel
– skaut, tramp, horolezec, fotograf;
Narodil se v Plzni v rodině Adolfa Heckela jeřábníka plzeňské Škodovky, vášnivého turisty a fotografa, který netušil, že svému synovi předurčil životní dráhu. V roce 1936 se Vilém Heckel vyučil v Plzni živnostenským fotografem - portrétistou a začal pracovat v malých fotografických ateliérech. Poté přešel k průmyslové fotografii ve Zbrojovce Brno a Československé obchodní komory v Praze. Věnoval se také reklamní fotografii, v jeho díle dosud nedoceněné a často neznámé. Fotografoval auta, motocykly, elektro apod.
V roce 1949 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců – fotografické sekce. V padesátých letech se začíná aktivně věnovat horolezectví. Absolvuje první výstupy a se svými aparáty zachycuje a objevuje mohutnost živé přírody, majestát hor a člověka, který fotografiím dává příběh. V roce 1956 odchází ze zaměstnání a stává se volným fotografem. Konečně se může plně a svobodně věnovat horám a cestování, jezdit na tůry, expedice a výpravy. Vydává první publikaci – Naše hory.
V roce 1960 poprvé vystavuje soubor fotografií z Kavkazu v Praze.
V šedesátých letech následují tituly - Cesty k vrcholům, Království slunce
a ledu, Expedice Kavkaz, Hindúkuš, Schody pod vesmír a další. 23. dubna 1970 odjíždí na expedici do Peru, kde se svými kamarády horolezci
31. května umírá v horolezeckém táboře zavalen lavinou bahna a kamení
při zemětřesení pod horou Huascarán.
Středem zájmu Viléma Heckela nebyly jen hory. Vytvořil celou řadu vynikajících portrétů, zachytil architekturu, atmosféru měst, křivolakých ulic, intimních chvil, okamžiků, struktur krajiny. V Trentu získal nejvyšší ocenění, v soutěži Vitorio Sella za horolezeckou fotografii. Během svého života vydal 10 publikací, z nichž řada byla přeložena. Fotografie Viléma Heckela nadále vycházejí knižně in memoriam, což svědčí o jeho neustálé aktuálnosti.
Se svou ženou Miladou a dcerami Evou a Helenou žil v Černošicích u Prahy. Mezi jeho blízké přátele patřili spisovatelé Ota Pavel, Arnošt Lustig, Arnošt Černík; sportovci Emil Zátopek, František Šťastný; scénárista a režisér František Pojdl; horolezci Radan Kuchař, Bohumil Svatoš, Jan Červinka.
Cit, technická dokonalost a svědomitost, píle, odvaha a výlučnost, zařadily Viléma Heckela mezi přední české a světové fotografy.
Bibliografie – knižní publikace: Naše hory (text Josef Kunský, Orbis, Praha,
I. vydání, 1956; II. vydání, text Josef Kunský a František Kožík, Orbis, Praha, 1972; III. vydání 1974), Cesty k vrcholům (text Miroslav Jedlička a Otto Jelínek, Státní tělovýchovné nakladatelství, Praha, 1956), Gipfelsturmer (Artia, Praha, 1956), Nápoj reků (fotoilustrace knihy Josefa Štyrsy, Státní nakladatelství dětské literatury, Praha, 1963), Hory a lidé (text Ota Pavel, Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, I. vydání 1964, I. vydání 1968),
Království slunce a ledu, Naši horolezci na Kavkaze (text Josef Štyrsa, Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, 1965), Climbing in the Caucausus (předmluva vůdce britské horolezecké výpravy na Mount Everst Lorda Johna Hunta, Spring Books, Londýn, 1965), Sonnige Bergwelt (text Ota Pavel, Artia, Praha, 1965), Expedice Kavkaz (text Arnošt Černík, Svět sovětů, Praha, 1965), Hindúkuš (text Jaromír Wolf, Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, 1967), Als Bergsteiger im Kausasus (text Arnošt Černík, Svět sovětů, Praha, 1968), Krásy Československa (text Adolf Hoffmeister, Orbis, Praha, I. vydání 1968, II. vydání 1971, III. vydání 1972,
IV. vydání 1974, V. vydání 1976), Die Schönheit der Tschechoslowakei (Orbis, Praha, 1968), Czechoslowakia (anglo-francouzsko-španělské vydání, Orbis, Praha,1969), Schody pod Vesmír (text Vlastimil Šíma, Olympia, Praha, 1970), Na ostrově krevní msty (fotografické ilustrace knihy Arnošta Černíka, Svoboda, Praha, 1970), Poslední hora (soubor 27 barevných fotografií z Peru, text Gustav Vlk, ČTK Pressfoto, Praha, 1972), Cesta končí pod Huascaránem (poslední fotografie Viléma Heckela v knize Jana Suchla, Olympia, Praha, 1972), Má vlast (výběr fotografií Emanuel Kupčík, text verše českých a slovenských básníků, Orbis, Praha, I. vydání, 1973; II. vydání, 1975, III. vydání, 1977), Lidé, země, čas (průřez dílem Viléma Heckela, výběr fotografií a text Emanuel Kupčík, doslov Rudolf Skopec, Orbis, Praha, 1975),
Mariánské Lázně (text Evžen Veselý, ČTK Pressfoto, Praha, 1976), Hrady
a zámky v Čechách (text Jaromír Neumann, ČTK Pressfoto, Praha, 1981),
Vilém Heckel (výběr fotografií z celoživotního díla sestavil a slovem doprovodil Karel Dvořák, Panorama, Praha, 1982), Horolezecká zastavení (Vilém Heckel, Jaromír Wolf, Olympia, Praha, 1988), Štíty Viléma Heckela (u příležitosti stejnojmenné výstavy, Czech Photo, Praha, 2006), Vilém Heckel 100 (katalog výstavy při příležitosti 100 let od narození, text Markéta Formanová, Pavlína Doležalová a Radovan Kodera; Západočeské muzeum v Plzni, Plzeň, 2018)